مدل های متفاوت بیزنسی در شرکت های پخش ایرانی ( کانال های توزیع )

معمولا با توجه به عاملین شرکت کننده در گردش کالا و نحوه رسیدن کالا به مصرف کننده نهایی این دسته بندی انجام میشه و به طور حتم یه پای ثابت دسته بندی های شرکت پخش تامین کننده و طرف دیگر مصرف کننده نهایی قرار داره.

خوب بریم سراغ دسته بندی شرک های پخش از لحاظ مدل های بیزنسیشون :

تولید کننده - مصرف کننده نهایی

در این روش یک دفتر مرکزی ( ستاد ) که احتمالا مدیران و سهام داران اصلی شرکت درش فعالیت دارند بر فعالیت و توزیع و کنترل تیم فروش که به صورت نمایندگی مشغول به کار هستند نظارت میکنند. این نمایندگی ها عمدتا برای جلوگیری از هزینه تراشی های اضافه برای دفاتر متعدد در سراسر کشور به وجود می آیند و در بسیاری از تجربه ها در شروع فرآیند رشد و تکامل شرکت های پخش تعداد نمایندگی ها برای آن مجموعه بسیار زیاد خواهد بود و رفته رفته و شاید به مرور زمان کم خواهد شد. شاید مهمترین مسئله در کاهش هزینه ها با در اختیار گرفتن نمایندگی ها هزینه های اداری و پرسنلی مثل اجاره انبار، دفتر و پرسنل می باشد.

تولید کننده - خرده فروش - مصرف کننده نهایی

ساده ترین و شاید ارزانترین روش توزیع و فروش کالا ( پخش کالا ) که شاید برخی از شرکت ها فقط با همراه روش های دیگه ازش استفاده میکنند اگه بتونم درست مثال بزنم نمونش خیلی از شرکت های تولیدی که نزدیک محل تولیدشون یه فروشگاه کوچک‌عرضه محصولاتشون رو دارند.

تولید کننده - عمده فروش - خرده فروش - مصرف کننده نهایی

تو این مدل با توجه به درخواست تولید کننده و نیاز بازار بیزنس خرده فروشی نیز به چرخه و فرآیندهای پخش اضافه خواهد شد. قطعا مدیریت توزیع و فروش بهتری در این مدل مطرح خواهد بود.

تولید کننده - عامل فروش - عمده فروش - خرده فروش - مصرف کننده نهایی

این روش برای تولیدکنندگانی مناسب خواهد بود که به دلیل حجم تولید بالا، تنوع سبدی محصولات و بازارهای متفاوت تمرکز و انرژی کافی برای توزیع اجناس و یا خدمات خود نخواهند داشت

در نهایت هدف از این ساختارها قطعا رشد و توسعه مناسب بستری مناسب است تا بتوان پیچیدگی های صنعت پخش مویرگی را به بهترین نحو ممکن کنترل و هدایت کرد که سایکل می تواند همراه مناسبی برای شرکت های پخش مویرگی باشد

سایکل

سامانه های یکپارچه لوتوس شرکتی دانش بنیان و متخصص در تولید راهکارهای نرم افزاری

سایکل، سبکی برای آینده کسب و کار

Designed by CYCLE TeaM